Nyhet

Peter Dittlau och Joakim Nordstrand nya affärschefer på Tyréns 

Den 1 september 2026 tillträder Peter Dittlau och Joakim Nordstrand som nya affärschefer inom division Environment på Tyréns.

peter_d-1.jpg

Peter Dittlau ny chef för affärsområde för Elkraft

Peter Dittlau tar över som ansvarig för affärsområde Elkraft inom division Environment. Peter kommer senast från rollen som affärschef för Environment Mitt, ett ansvarsområde som Karin Rehn tar över i en tillförordnad roll. Peter har lång erfarenhet från branschen och har arbetat på Tyréns sen 2015.

– Satsningen på elkraftslösningar har stor påverkan på samhället och jag ser fram emot att leda och vidareutveckla Tyréns erbjudande inom området. Det är inspirerande att få lära känna en ny marknad och inte minst nya medarbetare inom Tyréns, säger Peter Dittlau. 

Joakim Nordstrand.jpg

Joakim Nordstrand ny chef för affärsområde för Mark Öst

Joakim Nordstrand återvänder till Tyréns för att leda och vidareutveckla affärsområde Mark Öst inom division Environment. Joakim har mångårig erfarenhet från branschen och kommer närmast från rollen som Business Area Manager på Nitro Consult.

– Det känns väldigt bra att vara tillbaka på Tyréns. Jag uppskattar att vi är en värderingsdriven organisation med stort fokus på kompetensutveckling och jag ser fram emot att fokusera på att utveckla våra kunderbjudanden ännu mer, säger Joakim Nordstrand.