Tyréns har rekryterat tillbaka Mats Erixon som affärschef för väg och järnväg i region syd. Mats kommer närmast från NCC Industry där han var regionchef. Ann-Christin Sundahl är ny affärschef för mark och vatten. Ann-Christin har arbetat på Tyréns länge och de senaste sju åren som avdelningschef i Malmö.
Mats Erixon var mellan åren 2014–2017 ansvarig för att bygga upp Tyréns verksamhet inom mark och anläggning i Jönköping.
– Det är härligt att vara tillbaka på Tyréns! Jag är glad och stolt över att få möjligheten att utveckla och utvecklas med alla kompetenta medarbetare inom affärsområdet väg & järnväg. Marknaden är fortsatt väldigt stark och jag ser att vi har stora möjligheter framöver. Utmaningarna är att fortsätta arbetet med att attrahera fler duktiga medarbetare till Tyréns och även fortsätta med integrationen av Kelprojektas i vår verksamhet, säger Mats Erixon.
Som affärschef för väg och järnväg kommer Mats ta ett helhetsansvar för affärsområdet som utgör ett av fem affärsområden i region syd. Affärsområde väg och järnväg har drygt 85 anställda fördelat på kontor i Malmö, Kristianstad, Helsingborg och Jönköping.
– Efter 18 år på Tyréns varav 7 år som avdelningschef är det mycket spännande att få rollen som affärschef. Jag ser det som en möjlighet att få arbeta mer strategiskt. Omorganisationen som genomfördes ger oss möjligheter att växa, att utvecklas och komplettera med nya affärer, säger Ann-Christin Sundahl.
Ann-Christin ansvarar för affärsområdet mark & vatten och affärsområdet har drygt 80 medarbetare fördelat på regionens kontor i Malmö, Kristianstad, Helsingborg och Jönköping.
Tyréns region Syd har totalt 527 medarbetare på kontor i Helsingborg, Jönköping, Kristianstad, Köpenhamn, Lund, Malmö och Växjö.
Ann-Christine tillträdde sin nya tjänst 1/8 och Mats tillrädde sin nya tjänst den 13/8.